Pavúky Česka a Slovenska

Že sa aj v našich končinách nachádza mnoho pavúkov vieme určite všetci. Mnohí ľudia sa ich však boja, štítia, či dokonca trpia arachnofóbiou. Na strach však nie je dôvod, pretože väčšina pavúkov v ČR aj na Slovensku je úplne neškodná, ba dokonca užitočná pre človeka. A akí pavúky tu s nami žijú a môžete ich bežne stretnúť doma, alebo napríklad na vychádzke?

O českých a slovenských pavúkoch

Pavúky ČR a Slovenska nie sú nijako nebezpeční . Väčšina z nich sa človeku skôr vyhýba a svoje útočisko hľadajú v prírode, ale niektoré druhy sú takzvane synantropné, čo znamená, že vyhľadávajú človeka a jeho sídla, kde žijú. Títo pavúky sa obvykle už narodia vo vnútri, a tak by ich človek „v dobrej viere“ nemal dávať von.

Žijú u nás aj pavúky, ktorí môžu človeku spôsobiť menšie nepríjemnosti. Medzi ne patria napríklad záprednice alebo maloočká . Títo na naše pomery veľkí pavúky dokážu človeka uhryznúť, nie je ale prečo panikáriť, uhryznutie nebolí viac ako pichnutie včely. Potencionálne ohrození môžu byť alergici, avšak nie je časté, že by malo uhryznutie českým či slovenským druhom pavúka nejaké vážne následky.

Akí pavúky sa v Čechách a na Slovnesku vyskytujú

Pokútnik domáci

pokútnik domáci

Pokútnik domáci je bežný pavúk v domácnostiach. Možno ho spoznať podľa čierneho tela so silnejšími končatinami a výraznou hnedou kresbou na zadočku. Ide o kozmopolitný druh, nie sú to teda len pavúky SR a Slovenska, ale môžeme ich nájsť takmer po celom svete. Telo domáceho pokútnika je veľké 7,5 – 13 mm, avšak vďaka dlhým a výrazným končatinám vyzerá väčšie (vrátane končatín má okolo 3-5 cm). Uhryznutie je vzácne, mierne bolestivé, intenzívnejšie je od pokútnika tmavého, ktorý je väčší, bez kresby a ľahko zameniteľný.

Križiak obyčajný

Je to asi najznámejší a najbežnejší pavúk v Česku aj na Slovensku. Najčastejšie sa vyskytuje v zalesnených oblastiach či záhradách, nie je však už žiadnou výnimkou ho vidieť v mestách. Križiakov možno spoznať podľa charakteristickej kresby na zadočku, ktorá pripomína kríž. Samce majú telo veľké asi 1 cm, samičky sú o niečo väčšie a ich telo dorastá až k 17 mm. V ČR sa dá stretnúť aj ďalší z rodiny križiakov, napríklad križiaka pruhovaného či zeleného.

Prikrývka hnedá

Pivnica je ohrozený druh, ktorý žije mimo ľudských obydlí, prevažne vo svetlých lesoch či vresoviskách so suchšou zeminou. Svoj úkryt vyhľadáva v podzemí. Aj keď názov môže znieť trochu „desivo“ a mnoho ľudí možno ani netuší, že u nás nejakí zástupcovia z čeľade mechúrikovitých žijú, jedná sa o ich najmenšieho zástupcu, veľkostne podobného dospelému pokútnikovi. Navyše nie je človeku nebezpečný.

Záprednica jedovatá

Záprednice sú pomerne veľké pavúky, samice majú telo až 15 mm dlhé, končatiny potom ešte dlhšie. Nie sú to len pavúky SR a Slovenska, ale hlavne teplejších juhoeurópskych oblastí. Záprednice sú známe tým, že môžu človeka pohrýzť, a to dokonca tak, že mu prehryznú kožu. Uhryznutie je síce bolestivé, ale pripomína pichnutie sršňom. Objavuje sa opuch, bolesti postihnutého miesta a jeho okolia, prípadne nadmerné potenie. Záprednicu spoznáme podľa svetlo hnedej až červenkastej hlavohrudi a končatín, jej zadoček je šedavý s dvoma výraznými žltými pruhmi.

Meta temnostná

Najradšej obýva tmavé miesta – žije v jaskynných, na skalách, a ak máte tmavú a chladnú pivnicu, môžete ju nájsť aj tam. Mety sú veľké približne 1,5 cm, telo je mohutnejšie stavby s výrazným pruhovaným čierno hnedým sfarbením. Na konci leta si samičky tvoria väčšie biele kokony v tvare hrušky, ktoré zavesia na strop. Samička si tento kokon s približne 400 vajíčkami stráži až do jeho vyliahnutia, a veľmi rada ho zavesuje práve v pivniciach, na povalách a či opustených budovách.

Vodouch striebristý

Jediný známy pavúk, ktorý žije výhradne vo vode. Zadoček samičky je opatrený vzduchovou bublinou, ktorá jej zaisťuje lepšie dýchanie pod vodou. Pod hladinou si títo pavúky stavajú zvláštnu pevnosť, ktorú vybaví vzduchovou bublinou, v ktorej sa následne odohráva väčšina ich životných pochodov. Vzduch do bubliny pravidelne dopĺňajú. Vodouch je pomerne jedovatý pavúk, svojim jedom sa môže takmer rovnať záprednici. Človeku však život ani zdravie neohrozí.

Trasavka veľká

Notoricky známy synantropný druh. Ako pavúky SR a Slovenska nie sú pôvodné, boli sem zavlečení. Títo pavúky sa vyznačujú tenkými nohami na tele s okrúhlym zadočkom. Majú svetlú farbu a možno ich nájsť takmer v každej budove, v temnejších miestach ako sú napríklad kúpeľňa a WC alebo pivnice a chodby. Pre naše pôvodné pavúky sú nebezpečným nepriateľom, ktorý výrazne ovplyvňuje ich počty.

Slíďák drevomilný a tatársky

Slíďáci sú vzácni pavúky SR, ktorí sa vyskytujú naozaj sporadicky. Na slíďáky tatárskej môžeme naraziť v teplejších oblastiach Moravy. Je to najväčší pavúk, na ktorého môžeme u nás naraziť. Slíďák drevomilný je tiež chráneným druhom, avšak o niečo bežnejším. Jeho prirodzeným stanovišťom sú lesy a mýtiny v 600-1200 mnm

Skákavka pruhovaná

Malý, červeno-biely pavúčik, ktorý sa vyznačuje tým, že dokáže skákať. Je to veľmi hojný druh, dá sa stretnúť prakticky v akomkoľvek prostredí, najviac sa im však páči v blízkosti ľudských sídiel. Na fasádach, múrikoch a plotoch sa rady vyhrievajú a čakajú na korisť. Siete si nespriadajú. Zaujímavé je stretnutie dvoch skákaviek, najmä samcov. Tí sa postavia oproti sebe, roztvoria chelicery (kusadlá) a oblúkom sa zaobídu, zatiaľ čo sa takto „zastrašujú“.

3.5/5 - (2 votes)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *