Pavúky v domácnosti: prečo sa ich nemusíme báť
Len čo sa oteplí, môžeme si všimnúť, ako sa pavúky opäť snažia nasťahovať do niektorého z ľudských obydlí. Niektorí pavúky majú radšej čisto bez prachu, a tak u ľudí prebývajú veľmi radi. Tieto druhy sú na ľuďoch a ich obydlia už takmer závislé, mali by sme si na týchto „osemnohých kamarátov“ teda zvyknúť a snažiť sa s nimi podeliť o kúsok strechy nad hlavou. V niektorých končinách je strach z pavúkov na mieste a rozhodne by ste ich vo svojom dome nechceli, avšak u nás sú pavúky neškodné a väčšinou aj užitoční.
Obsah
Naši pavúky sú jedovatí, ale nie pre nás
Takmer všetci pavúky, ktorí žijú na území Českej republiky (pavúky v Česku a na Slovensku), disponujú jedom. Ten slúži väčšinou na obranu či usmrtenie ich koristi. Pre človeka je príliš slabý, než aby mu ublížil. Okrem toho majú tunajšie pavúky príliš malé chelicery na to, aby mohli ľudskú kožu prehryznúť. To dokáže iba jeden druh – záprednica jedovatá. Jej uhryznutie je nepríjemné, veľmi bolestivé a môžu ho sprevádzať opuchy postihnutej končatiny. Jed však človeka nijako neohrozuje na zdraví ani na živote. Záprednice tiež nežijú v ľudských domácnostiach, ale v prírode.
Pomôžu s ťažkým hmyzom
To, že sa pavúky živia hmyzom, je asi každému známe. Vďaka ich sieťam sa môžeme jednoducho zbaviť malých mušiek či komárov, ktorí dokážu človeka potrápiť. Niektoré druhy, napríklad triaška, sa živia lovom rybeniek, ktoré pri premnožení môžu napádať aj potraviny. Pokiaľ si teda nepotrpíte na chemikálie a pavúky vám nevadí, nechajte ich u vás bývať a využite ich schopnosti ako „prírodný insekticíd“.
Niektorí pavúky žijú iba v blízkosti človeka
Ako už bolo povedané vyššie, niektoré druhy pavúkov sú takzvane synantropné. To znamená, že ich prirodzené životné prostredie je vždy v blízkosti človeka. Bežne žijú v našich domoch, pivniciach, kôlňach a iných miestach, kde si môžu spriadať svoje siete ochránené pred poveternostnými podmienkami. Ak doma nájdete pavúka, pre ktorého je život blízko ľudí prirodzený, a rozhodnete sa ho v dobrej viere dať von, než aby ste ho zabili, vedzte, že pokiaľ nenájde iné útočisko, rovnako uhynie. Pokiaľ chcete tomuto osemnohému tvorovi skutočne pomôcť, a zároveň si ho nenechať doma, odneste ho niekam, kde vám nebude prekážať. Vhodným miestom môže byť napríklad spomínaná pivnica.
Nemajte strach, že ich v spánkov zjete
Pokiaľ vás nález pavúka v spálni privádza k úzkosti a hneď si spomeniete na onú zaručenú informáciu o tom, ako ich človek zje desiatky ročne, môže vás upokojiť, že sa jedná o obyčajný mýtus. Pávúci naozaj neprahnú po tom, ísť v ústrety smrti a radšej sa ukryjú inde. Pokiaľ sa vám niekedy stalo, že po vás pavúk uprostred noci liezol, bola to skôr výnimka. Ak vidíte pred spaním pavúka v rohu spálne, bežte s pokojom spať a premiestnite ho až ráno.
V zime ich ubytujte
Niektorí pavúky žijú dlhšie, iní pomerne krátko. Čo sa však týka takmer všetkých druhov je to, že minimálne jednu zimu musia nejakým spôsobom prečkať. Niekedy sú to iba kokony plné vajíčok, inokedy väčšie mláďatá, človek by však mal mať na pamäti, že niektorí pavúky bez neho zimu neprežijú. Pokiaľ v zime nájdete napríklad v pivnici pavúky, ktorí vyzerajú ako mŕtvi, najskôr iba prezimujú v stuhnutom stave. Nechajte ich prežiť do jari, keď väčšina z nich váš príbytok zase opustí.
Ako sa zbaviť pavúkov, keď z nich máte strach a doma ich neznesiete?
Môžete sa proti nim „brániť“ rôznymi spôsobmi. Nepočítajte však so stopercentnou úspešnosťou. V prvom rade ich určite účelne nechuťte. Vyskúšajte napríklad truhlíky s mätou na okenných parapetoch. Jej vôňa ich obvykle odradí. Pomôcť môžu aj siete proti hmyzu umiestnené v oknách. Niekedy môžu byť účinné aj prírodné spreje, ktoré si zvládnete doma pripraviť sami.
Stačí zmiešať vodu s octom či olejom z mäty a touto zmesou postriekať okenné rámy aj parapety. Na trhu sú dostupné aj elektrické plašičky, ktoré „zaručujú“, že sa k vášmu bytu hmyz a iní bezstavovce ani nepriblížia. Ich problémom je pomerne malé pole účinnosti, do bytu je tak nutné zaobstarať plašičiek viac, čo nie je práve lacná záležitosť. A čo viac, podľa internetových diskusií nie je ani nijako zvlášť funkčný.