|

Aké sú najvhodnejšie psy do bytu?

Je pre psa lepší veľký rodinný dom so záhradou, alebo menší byt? Všeobecne sa dá povedať, že psíkovi je jedno, v akom veľkom obydlí bude so svojimi majiteľmi žiť. Dôležitejšie sú pre neho iné veci. Pokiaľ si však kupujete psa do bytu, musíte počítať s určitými obmedzeniami. Na čo si dať pozor a akí sú vďaka svojim vlastnostiam najvhodnejšie psy do bytu?

​Byť vs rodinný dom

Čo sa týka vnútrajška obydlia, tak pre psa nie je nijako veľký rozdiel v tom, či býva v byte s dvoma izbami alebo v rodinnom dome s piatimi izbami. Hlavný rozdiel teda spočíva najmä v tom, že psy do bytu budú po väčšinu času zatvorení vo vnútri. Existujú totiž plemená, ktorým dlhodobý pobyt vonku nerobí dobre. A to nielen kvôli počasiu, ale predovšetkým kvôli ich vysoko spoločenskej povahe. Také psy by pri pobyte vonku v koterci či búde veľmi trpeli. Ide predovšetkým o menšie plemená ako sú čivavy, maltézske psíky, bišonci, čínski chocholaté psy, papillony a ďalšie. Aj pokiaľ budete takého psa chovať v rodinnom dome, svoj pelech musí mať vždy doma. Oveľa viac než na veľkosti vášho obydlia preto záleží na konkrétnej povahe psíka, ktorého si chcete zaobstarať. Vždy si vopred zistite jeho potreby a zvážte svoje možnosti, či ich dokážete úplne naplniť.

Patrí aj veľké psy do bytu?

V prípade obstarania psa do bytu nehrá jeho veľkosť zas až takú veľkú rolu. Samozrejme záleží na tom, aký veľký váš byt je, koľko je v ňom priestore a či sa do neho pes „zmestí“. Budete mať dostatok miesta na pohodlný pelech, misky na vodu a na krmivo, na hračky? Ak áno, ešte ale nemáte vyhrané. U väčších plemien hrozí, že v malom byte niečo prevrhnú alebo zhodia. Veľké psy tiež často potrebujú veľa pohybu. Zvážte teda, či na to budete mať nielen čas, ale aj energiu. Aké možnosti pre vychádzky so psom vám vaše okolie ponúka? Môžete nechať niekde psa voľnejšie prebehnúť? Nezabudnite si tiež zistiť, aké konkrétne vyhlášky a nariadenia v okolí vášho bydliska platia. V niektorých mestských častiach sa psy vonku môžu pohybovať iba na vodítku či s náhubkom, bez ohľadu na ich veľkosť.


Prečítajte si tiež:
Náhubok pre psa – sprievodca výberom


Čo všetko vziať do úvahy pred obstaraním psa do bytu?

Otázok, ktoré by ste si mali pred obstaraním psa do bytu položiť, je veľa. Zo všetkého najdôležitejšie sú ale tieto dve: „Koľko času môžem psovi venovať?“ a „Koľko peňazí si môžem dovoliť do psa investovať?“. Než sa pustíte do vyberania vhodného plemena či konkrétneho jedinca, premyslite si dôkladne možnosti, čo všetko môžete psovi „obetovať“. Obstaranie psa je rozhodnutie na dlhú dobu, v priemere sa psíkovia dožívajú 10-15 rokov. A váš život sa s príchodom nového člena domácnosti naozaj výrazne zmení. Ste na takú zmenu pripravení? Pre niekoho, kto psa nikdy v živote nemal, môže byť ťažké predstaviť si, čo všetko to obnáša. V nasledujúcich odsekoch sa preto pozrieme na všetky aspekty, ktoré by ste mali vziať do úvahy. Psy do bytu vám budú vernými spoločníkmi a kamarátmi, je ale predovšetkým na vás, či aj oni u vás doma budú spokojní.

Aké psy do bytu nepatria

​Najskôr si odpovedzte na nasledujúcich 7 otázok

Nižšie sa budeme podrobnejšie venovať všetkým rizikám, ktoré sa psy do bytu spájajú, a tiež ideálnym vlastnostiam, ktoré by psy do bytu mali mať. Na začiatku si ale musíte odpovedať na tieto otázky. Pomôžu vám si lepšie uvedomiť, aké máte možnosti a čo všetko môžete novému štvornohému členovi domácnosti dopriať:

1. Koľko môžete psíkovi venovať času?

Zamyslite sa, ako vyzerá váš každodenný život. Budete mať dosť času na niekoľko prechádzok denne? Pes by sa mal venčiť aspoň 4× za deň. Ideálne hneď ráno po prebudení, potom po príchode z práce, večer a ešte raz pred tým, než pôjdete spať. Z týchto štyroch prechádzok by aspoň jedna mala byť naozaj dlhá.

2. Koľko peňazí na psa máte?

Psy do bytu nemusia byť len z malých či stredných plemien. Aj veľký pes môže byť v byte šťastný. Je ale nutné si uvedomiť, že čím väčší pes, tým väčšia spotreba krmiva. Psy bývajú chorí, musia sa nechať očkovať a starostlivosť o nich nie je najlacnejšia. Ďalšími nákladmi sú potom pravidelné a povinné príspevky mestu a tiež výbava a hračky pre psov niečo stoja. Radšej si dopredu spočítajte, koľko môžete do psíka investovať.


Prečítajte si tiež:
7 vecí, ktoré by mala obsahovať výbava pre šteňa


3. Koľko vás v domácnosti býva?

Žijete sami, s partnerom, alebo dokonca s deťmi? Máte nejaké ďalšie domáce zvieratá? Psy do bytu musia vychádzať so všetkými, ktorí s nimi spoločné priestory obývajú. Samozrejme to neznamená, že pokiaľ máte mačku, malé deti či partnera, ktorý psa nechce, musíte sa hneď svojho sna o štvornohom priateľovi vzdať. Pokiaľ ale viete, že by mohlo dôjsť k nejakému problému s iným členom domácnosti, skúste mu predísť a prísť na riešenie ešte pred zaobstaraním psíka.

4. Ako veľmi ste aktívny?

Rovnako ako ľudia aj psy sú rôzni čo sa ich aktivity týka. Niektoré plemená dokážu už od mala preležať celé hodiny na gauči, iné naopak milujú pohyb. Pokiaľ sami nie ste aktívni a myslíte si, že vás aktívnejší pes prinúti k pohybu, príliš na to nespoliehajte. Ak nebudete schopní psovi dopriať toľko pohybu, koľko potrebuje, môžete mu tým ublížiť. A naopak, ak ste vášniví športovci a budete sa týmto aktivitám chcieť venovať aj so psíkom, určite si kúpte také plemeno, ktoré s vami dokáže držať krok.

5. Ako veľmi milujete upratovanie?

Psie chlpy, bez ohľadu na to, či pochádzajú z krátkosrstého či dlhosrstého jedinca, dokážu majiteľa bytu pekne potrápiť. Psy do bytu vždy znamenajú výrazný nárast počtu hodín, ktoré budete venovať upratovaniu. Ak vám to nevadí, vyberajte plemeno podľa ľubovôle. Pokiaľ ale upratovania veľmi neholdujete, poobzerajte sa po takom plemene, ktoré príliš nelíná a ktorého chlpy sa ľahšie upratujú. Vezmite tiež do úvahy, že upratovanie môžete výrazne uľahčiť obstaraním správnych pomocníkov. Skúste preto navštíviť napríklad tieto recenzie tyčových vysávačov .

6. Ako veľmi sa chcete o psa starať?

Niektorí majitelia psov milujú vyčesávanie dlhej srsti a zdobenie svojich psích miláčikov. Dlhá psia srsť bude vždy vyžadovať náročnejšiu starostlivosť a je nutné s tým dopredu počítať, aby ste niečo nezanedbávali. Chcete psíka tiež cvičiť, plánujete s ním navštevovať súťaže či zúčastniť sa podobných akcií? Dopredu si dôkladne premyslite svoje možnosti, aby ste sa netešili na niečo, čo potom nebudete môcť zvládnuť.

7. Ako vyzerá moje okolie?

Táto otázka sa zameriava na to, aké sú vaše možnosti vo venčení alebo aká je vo vašom okolí dostupná veterinárna starostlivosť. Máte v dochádzkové vzdialenosti nejaký park, lúku či pole, kde by mohol psík tráviť aktívnejší čas? Ako ďaleko je to z vášho bydliska k veterinárovi? Psy do bytu často znamenajú využívanie prostriedkov hromadnej dopravy. Vopred sa preto pripravte na to, ako so psíkom budete cestovať.

Na čo si dať pozor so psom v byte

Psy do bytu a riziká s nimi spojené

Psy do bytu, ak sú správne vychovaní a naučení, by nemali byť o nič náročnejšie, než psy žijúce v domčeku so záhradou. Napriek tomu je nutné počítať s niektorými rizikovými faktormi. Pripravte sa na nich dopredu a uvidíte, že vám odpadne mnoho starostí.

Nedostatok pohybu a socializácie

Každý pes sa potrebuje socializovať, teda poznávať svet okolo seba. So socializáciou majú problém aj „záhradné“ psy, ktorí žijú viac-menej iba na záhrade a ktorých majitelia ich nevenčia. Psy ale potrebujú poznávať nové veci a nové podnety. Psy do bytu majú často problém pri venčení s tým, že ich majitelia vezmú na prechádzku iba okolo domu a hneď zase späť. Psa by ste mali ale aspoň raz, ideálne však dvakrát denne brať na dlhšiu prechádzku. Je jasné, že nebudete každý deň hľadať iné trasy. Ale čím dlhšie so psíkom pôjdete a čím zaujímavejšie bude prostredie, tým skôr si v ňom nejaký podnet nájde. Je tiež dobré, aby pes poznával nových ľudí, psy aj iné zvieratá a naučil sa s nimi vychádzať.

Nedostatok pokoja či prílišná samota

Niektorí psíkovia sú samotári a majú radi pokoj av príliš hlučnom prostredí sa cítia nesvoji. Oveľa častejším problémom, ktorým psy do bytu trpia, je ale nadmerná samota. Psy sú spoločenskí tvory a najmä dlhodobá neprítomnosť majiteľov im naozaj nesvedčia. Niektorí vydržia sami doma dlhšie, zatiaľ čo iní bez svojich pánov neskutočne trpia. A svoju frustráciu potom môžu dávať najavo napríklad ničením zariadenia v byte či vytím, ktoré môže obťažovať vašich susedov. Ujasnite si teda vopred, koľko času vášmu novému psovi budete môcť venovať. Pokiaľ viete, že budete musieť psíka cez deň nechávať na nejakú dobu doma samotného, zvykajte ho na svoje odchody už od mala. Väčšina psíkov si na samotu dokáže zvyknúť a aj počas neprítomnosti majiteľa v byte nič neponičí. Ak sa váš pes ale chová stále deštruktívne, môže sa jednať o tzv. separačnú úzkosť, ktorú je nutné konzultovať s veterinárom či odborníkom na psie správanie.

Nevhodné správanie počas vašej neprítomnosti

Ak si kupujete šteňa, je nutné počítať s tým, že bude chvíľku trvať, než sa naučí vykonávať potrebu vonku. Psy sú ale od prírody čistotné a akonáhle sa to naučia, doma už vám kalužku ani iný darček nechávať nebudú. Pokiaľ áno, jedná sa o signál nejakého problému, váš pes vám tým oznamuje, že sa mu niečo nepáči. Môžete sa tiež stretnúť s tým, že po návrate z práce na vás budú čakať rozhryzené či rozdrápané kúsky nábytku. Opäť sa môže jednať o prejavy separačnej úzkosti. Môže však ísť iba o nedostatok iných podnetov. Kúpte psíkovi dostatok žuvacích hračiek a starajte sa správne o jeho pazúriky. Niektorí, najmä veľké psy, môžu byť v menšom byte trochu nemotorné. Ak často nachádzate zhodené či rozbité predmety, je nutné byt prerobiť tak, aby psík nič neohrozoval a nič neohrozovalo ani jeho. Prečítajte si viac o tom, ako zvláda pes samotu doma .

Najlepšie psy do bytu

Alergia

Alergia na psie chlpy je v skutočnosti alergiou na bielkoviny, ktoré majú psíkovia na koži, v moči či vo svojich slinách. Napriek tomu v prípade, že je niekto z domácnosti alergický, obstaranie krátkosrstého či dokonca bezsrstého plemena môže prejavy alergie výrazne zmierniť. Plemená s krátkou srsťou totiž vyžadujú menej starostlivosti a alergický jedinec tak nemusí so zvieraťom prichádzať toľko do kontaktu. Určite by sa mal úplne vyhnúť psím slinám a po každom kontakte so psom je dôležitá dostatočná hygiena rúk. V domácnosti obývanej alergikmi na psy je dôležité, aby psy nesmeli do miestnosti, kde sa spia, a ideálne je, pokiaľ v byte nie sú žiadne koberce. Psie chlpy sa v nich totiž ľahko zachytia, ale dostať ich z nich von je už ťažšie. Niektorí alergici majú prejavy len mierne, pre niekoho môže byť alergická reakcia vážnejšia. Stáva sa tiež, že časom alergia slabne, spoliehať sa na to ale nemožno.

Zlá teplota vzduchu

S psou srsťou sa spája ešte jedno riziko, a tou je podchladenie či prehriatie. Majte na pamäti, že psy do bytu s krátkou či žiadnou srsťou budú vyžadovať skôr väčšie vykúrenie domácnosti. Najmä v zime preto psa strážte, či mu nie je chladno. U dlhosrstých plemien je problém opačný. Tieto plemená neznesú vysoké teploty a na veľké vykurovanie v zime preto radšej zabudnite.

Obťažovanie okolia

Psy v byte nemajú vplyv len na členov svojej domácnosti, ale aj na ďalších obyvateľov. Problémom môžu byť najmä prejavy separačnej úzkosti ako je štekanie či vytie. Sú plemená, ktoré majú tendencie byť hlučnejšie, celkovo viac štekať alebo kňučať. Do paneláka je teda lepšie sa poobzerať po takých, ktoré sú skôr pokojné a tiché. Štekanie, vytie či kňučanie počas vašej neprítomnosti je niečo, čo by ste mali byť schopní svojho psíka odnaučiť. Napriek tomu sa môže stať, že u hlučnejších plemien bude tento výcvik náročnejší a bude trvať dlhšie. Ak je to aj váš prípad, skúste obísť susedov a poprosiť ich o zhovievavosť. Poproste ich tiež, či by vám nepovedali, ak sa pes v čase, keď ste neboli doma, choval hlučne. Samozrejmosťou je potom dodržiavanie všetkých nariadení a predpisov, a to najmä pri venčení. Povinnosť upratovania psích exkrementov asi ani nemusíme spomínať.

Konflikt s ostatnými členmi domácnosti

Pri obstaraní psa do bytu je nutné brať do úvahy všetkých obyvateľov domácnosti. Koľko ľudí v byte je? Máte doma malé deti? Máte iné domáce zvieratá? S rozhodnutím o obstaraní psa by mali súhlasiť všetci členovia domácnosti. Pokiaľ bude mať so psíkom niekto problém, môžete mať v budúcnosti nemalé starosti. Nie každý pes má rád malé deti, niektorí dávajú prednosť pokoju a neradi sa hrajú alebo sa nechávajú ťahať. Sú však plemená, ktoré sa k deťom skvele hodia az ktorých sú skvelí ochranári. Ak máte doma ešte iné zviera, zamyslite sa nad tým, ako bude s vašim novým psíkom vychádzať. Síce nikdy nemožno dopredu povedať, či spolu budú napríklad mačka a pes žiť v kľude, alebo sa budú neustále prať. Niektoré plemená ale s druhými zvieratami vychádzajú lepšie ako iné. Aby ste sa do budúcnosti vyhli nepríjemným konfliktom, je dobré vziať aj tieto aspekty do úvahy.

Pes v byte

Najdôležitejšie sú potreby, aké psy do bytu majú

Je jasné, že si ľudia svojho nového psa vyberajú podľa rôznych kritérií. Nie je nič zlé na tom, ak chcete čistokrvné plemeno, ktoré sa vám najviac páčia. Je ale dôležité dbať na potreby psa oveľa viac ako na vzhľad. Ak totiž nebudete schopní dať psíkovi všetko, čo potrebuje, riskujete menej aj viac závažné problémy. Pes, ktorého potreby nie sú naplnené, môže mať výrazné problémy so správaním. Môže byť neovládateľný, neposlušný, správať sa deštruktívne a ničiť všetko, na čo príde. Také psy môžu byť tiež agresívne a nebezpeční sebe i svojmu okoliu. A to aj psy, ktorých plemeno je inak veľmi mierumilovné a vychované. To, aký váš pes bude, nezáleží ani tak na jeho plemene ako skôr na tom, ako sa oň budete starať a ako ho vychováte. Ak máte svoje obľúbené plemeno, ale viete, že mu nemôžete vytvoriť prostredie, aké potrebuje, alebo sa oň starať tak, ako vyžaduje, neobstarávajte si ho.

Psy do bytu – ako ich správne správať?

Bez ohľadu na jeho veľkosť, každý pes by mal byť správne vychovaný. Výcvik psa nepodceňujte ani v prípade, že máte skutočne malé plemeno. Aj tí najmenší psíci dokážu byť nebezpeční – sebe i svojmu okoliu. Každý psík by mal byť schopný zvládať základné povely, teda mal by prísť, keď ho zavoláte, zastaviť sa na váš pokyn, mal by vám chodiť vzorne pri nohe a neťahať na vodítku, mal by poznať príkazy pre pochvalu aj pre zákaz. Psy do bytu si musia väčšinou vedieť zvyknúť na to, že budú cez deň aj niekoľko hodín sami. Zvykajte ich na samotu už od malička, aby ste mali istotu, že nebudú vyť alebo ničiť nábytok počas vašej neprítomnosti. Niektorí majitelia kupujú svojim psom klietky či koterce, do ktorých ich zatvárajú. Klietka je pre psíka jeho útočiskom a pelechom, nechodí do nej za trest, ale naopak, aby sa schoval pred okolím a mal svoj pokoj.


Prečítajte si tiež:
Ako cvičiť psa základným povelom a poslušnosti?


Nie ste si istí, že to zvládnete? Vyskúšajte dočasnú starostlivosť!

Útulky ponúkajú prípadným záujemcom rôzne formy dočasnej starostlivosti. Niektoré zháňa dočasný domov pre psíkov, o ktorých sa nemôžu sami starať, napríklad šteňatá či choré psy. Útulok v takom prípade hradí dočasnému majiteľovi všetky výdavky. Psíci sa potom vracajú späť do útulku, prípadne si môže dočasný majiteľ požiadať o ich adopciu. Niektoré útulky zase ponúkajú tzv. náhradnú starostlivosť. Ide o poskytnutie domova psíkom, ktorí boli nájdení a ktorí sú po dobu 4 mesiacov v ochrannej lehote. Počas tejto doby sa o psíka môže prihlásiť pôvodný majiteľ. Náklady v náhradnej starostlivosti útulok nehradia, ale v prípade, že sa nájde pôvodný majiteľ, ten tieto náklady zaplatí. Pokiaľ sa nenájde, zostane psík u vás. Niektoré útulky ďalej umožňujú starať sa o vybraného psíka u nich. Psa kŕmite len vy, venčíte ho, upratujete mu koterec a občas si ho môžete brať aj domov. Vyskúšate si tak, či všetko zvládate a ako vám to vyhovuje.

Veľké psy do bytu

Na čo si dať pozor pri kúpe psa?

Bez ohľadu na to, či hľadáte psa do bytu alebo do rodinného domu, máme pre vás zopár základných tipov, podľa čoho psa vyberať. Odporúčame si vziať psíka buď z útulku, alebo priamo od registrovaného chovateľa. Tým, ktorí ponúkajú šteňatá bez akýchkoľvek dokladov, sa rozhodne vyhnite. Nikdy totiž neviete, čo kupujete. U psíkov z útulku síce nemusí byť známy jeho pôvod a plemeno. Pracovníci ale majú väčšinou o svojich zverencoch dostatok informácií a určite vám poradia, aký psík spĺňa tie vlastnosti, ktoré hľadáte. Ak chcete čistokrvného psíka, je najlepšie dohovoriť sa priamo s chovateľom na návšteve. Nielen pozrieť sa, v akých podmienkach sú psy chované a aká starostlivosť je im zaistená, od chovateľa navyše získate aj tie najlepšie informácie o vami vybranom plemene. Chovateľ vám najlepšie poradí, aké náročné je dané plemeno na starostlivosť a čo potrebuje. Nezabudnite tiež, že šteňa od chovateľa musí byť vždy očipované.

​Pozor na dedičné choroby u niektorých plemien

Než začnete hľadať chovné stanice, zvážte všetky pre a proti vami vybraného plemena. V súčasnej dobe sú bohužiaľ niektoré plemená prešľachtené a psíkovia sa počas života stretávajú s rôznymi zdravotnými problémami. Nikdy samozrejme nemožno so 100% istotou povedať, že váš psík bude mať práve také a také choroby, alebo naopak, že sa jemu nemôže nič stať. Je ale dobré si dopredu zistiť všetky možné informácie a ideálne sa poradiť aj s veterinárom či odborníkom na dané plemeno. U nás sa napríklad veľkej obľube teší tzv. krátkohlavé (brachycefalické) plemená ako sú mops, anglický buldog, shi-tzu, bostonský teriér alebo francúzsky buldoček. Práve tieto plemená sú vzhľadom k svojej veľkosti a mierumilovnej povahe ideálne psy do bytu. Bohužiaľ ale kvôli prešľachteniu, sploštenému nosu a tvaru hlavy sú títo psíci veľmi náchylní k dýchacím dysfunkciám. Vopred teda zvážte aj tieto aspekty obstarania nového psa do bytu.

​Najvhodnejšie psy do bytu

Ako sme už spomenuli vyššie, nemožno jednoznačne povedať, aký pes bude najvhodnejší do vášho bytu. Záleží na mnohých okolnostiach a je tiež dobré si uvedomiť, že ani výber ideálneho plemena vám nezaistí, že váš pes bude presne taký. Nie každý pes musí disponovať vlastnosťami, ktoré sú pre jeho plemeno typické. Nikdy dopredu neviete, aký bude práve váš pes. Počítajte pre istotu teda aj s tým a skúste sa pripraviť na to, že namiesto pokojného peciválka si domov privediete temperamentného nezbedníka. A zároveň sa nespoliehajte ani na to, že sa u psa niektoré vlastnosti, ktoré sa vám nepáčia, nerozvinú. Ak už viete, čo všetko zvládnete a čo od nového psíka očakávate, máme pre vás zoznam plemien, z ktorých sú vzhľadom na ich typické vlastnosti úžasné psy do bytu. Ak si vyberiete plemeno, ktoré vám najviac vyhovuje, odporúčame si o ňom ďalej naštudovať viac informácií a čo najlepšie sa s ním zoznámiť.

Vhodné psie plemená do bytu

Malé psy do bytu

Malé plemená sú ako stvorené na to byť psy do bytu. Je u nich ale veľmi dôležitá opatrnosť. Psy sú nielen malí, ale aj krehkí. Prišliapnutie, privretie alebo priškripnutie pre nich môže byť až fatálne. U niektorých menších plemien sa tiež nedajte pomýliť vzhľadom. Nie všetci malé psy do bytu sú totiž pokojnej povahy a niektorí vyžadujú naozaj veľa pohybu.

  • Čínsky chocholatý pes
  • Čivava
  • Jazvečík
  • Yorkšírský teriér
  • Lhasa Apso
  • Maltézsky psík
  • Mexický naháč
  • Mops
  • Norfolský teriér
  • Papillon
  • Pekinský palácový psík
  • Peruánsky naháč
  • Pomeranian
  • Pražský krysařík
  • Shi-tzu
  • Trpasličí pinč

Väčšie psy do bytu

Aj väčšie plemená môžu byť v byte spokojné. U nich je však dôležité, aby bola skôr pokojnejšia a dobre vychovávateľná. Počítajte aj s tým, že väčšie plemená všeobecne vyžadujú viac pohybu.

  • Afganský chrt
  • Baset
  • Border kólia
  • Bostonský teriér
  • Boxer
  • Entlebušský salašnícky pes
  • Írsky vodný španiel
  • Kólia
  • Labrador
  • Nemecká doga
  • Nemecký stavač
  • Portugalský vodný pes
  • Pudel
  • Retriever
  • Rhodésky ridgeback
  • Shiba-Inu
  • Toler
  • Whippet

Prečítajte si tiež:
Deti a pes: 7 najlepších psích plemien k deťom a ktorým sa radšej vyhnúť


Psy do bytu vhodné k deťom

Sú plemená, ktoré sú k deťom naozaj vhodné. S deťmi dobre vychádzajú a nechávajú si toho od nich veľa páčiť. Správajú sa k nim ochranársky a stanú sa ich najlepším priateľom.

  • Americký bezsrstý teriér
  • Basenji
  • Bišónik
  • Bulldog
  • Čivava
  • Entlebušský salašnícky pes
  • Francúzsky buldoček
  • Írsky vodný španiel
  • Jack Russel teriér
  • Kavalier King Charles španiel
  • Lhasa Apso
  • Maltézsky psík
  • Mops
  • Norfolský teriér
  • Papillon
  • Pekinský palácový psík
  • Peruánsky naháč
  • Pomeranian
  • Portugalský vodný pes
  • Pudel
  • Shi-tzu
  • Škótsky teriér
  • Špic
  • Toler
  • West Highland White teriér

Psy do bytu s inými domácimi zvieratami

U psov môže najčastejšie dochádzať ku konfliktu s mačkami. Väčšinou si na seba zvieratá po čase zvyknú, nájdete ale plemená, ktoré sú ku mačkám všeobecne ústretovejšie.

  • Bišónik
  • Bostonský teriér
  • Francúzsky buldoček
  • Havanský psík
  • Pomeranian

Psy do bytu vhodné pre alergikov

Pre alergikov sú ideálne psy s krátkou či žiadnou srsťou, ktorí nevyžadujú toľko starostlivosti a ktorí nelínajú alebo línajú len naozaj málo.

  • Americký bezsrstý teriér
  • Basenji
  • Bišónik
  • Čínsky chocholatý pes
  • Havanský psík
  • Írsky vodný španiel
  • Taliansky chrtík
  • Bradáč
  • Maltézsky psík
  • Mexický naháč
  • Peruánsky naháč
  • Portugalský vodný pes
  • Pudel
  • Shi-tzu

Psy do bytu nenáročné na starostlivosť

Ak viete, že nemáte príliš času alebo energie sa o psa starať, vyberajte z nenáročných plemien, ktoré toho od vás nebudú toľko požadovať.

  • Bišónik
  • Čínsky chocholatý pes
  • Čivava
  • Francúzsky buldoček
  • Jazvečík
  • Mops
  • Shi-tzu

Pokojní a tíši psy do bytu

Sú plemená, ktoré majú tendencie sa takmer alebo len minimálne prejavovať az ktorých sú ideálni psí spoločníci najmä do bytu v panelovom dome, kde sú obzvlášť tenké steny.

  • Basenji
  • Baset
  • Buldog
  • Francúzsky buldoček
  • Mops

Aktívnejší psy do bytu

Či už ste športovec alebo milujete dlhé prechádzky, aktívny pes vám bude báječným spoločníkom. Pre svoje aktivity si vyberajte naozaj také plemená, ktoré majú pohyb rada a ktoré pri nadmerných aktivitách nebudú trpieť.

  • Americký bezsrstý teriér
  • Basenji
  • Bígl
  • Bišónik
  • Border kólia
  • Dalmatín
  • Chrt
  • Jack Russel teriér
  • Kavalier King Charles španiel
  • Labrador
  • Nemecký ovčiak
  • Norfolský teriér
  • Stavač
  • Papillon
  • Pomeranian
  • Retriever
  • Rhodésky ridgeback
  • Shiba-Inu
  • Toler
  • Whippet

Najčastejšie otázky okolo psov v bytoch

Ktoré psy sú vhodné k deťom?

Budete sa diviť, ale sú to Americký bezsrstý teriér, Basenji, Bišónik, Bulldog.

Akého psa do bytu pre alergika?

Pre alergikov sú ideálne psy s krátkou či žiadnou srsťou, ktorí nevyžadujú toľko starostlivosti a ktorí nelínajú alebo línajú len naozaj málo. Sú to napríklad Americký bezsrstý teriér, Basenji, Bišónik, Čínsky chocholatý pes.

4.6/5 - (49 votes)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *