Skalár – všetko o amazonských anjelských rybách 

angelfish

Máte záujem o chov skalárov amazonských(Pterophyllum scalare) tzv. amazonských anjelských rýb? Nie ste sami – tieto nádherne sfarbené rybky sú jedným z najobľúbenejších akvarijných druhov v našej krajine. Na čo sa však pripraviť, kým sa skaláre usadia vo vašom akváriu?

Charakteristika Skalára

Dôvodom obrovskej popularity amazonskej anjelskej ryby medzi akvaristami nie je len jeho zaujímavý vzhľad, ale aj skutočnosť, že sa naozaj ľahko chová. Hoci ide o dravé ryby pochádzajúce z amazonských vôd, až na niekoľko výnimiek nie je chov skalára náročný. Náročnosť chovu závisí najmä od druhu skalára – zatiaľ čo bežne chované druhy, ktoré dosahujú výšku okolo 20 cm, sú relatívne nenáročné, skalár vysoký, ktorý dorastá do dvojnásobnej veľkosti, vyžaduje dostatočne priestranné akvárium. Ak by ste chceli rozlíšiť pohlavie skalára, jej veľkosť vám nebude veľkým vodítkom – samce a samice sa nelíšia ani tak veľkosťou, ako skôr tvarom papily a hrbu na čele.

Skalár
Zdroj: depositphotos.com

Jednou z hlavných zaujímavostí skalárov je ich farebnosť. Môžeme sa stretnúť s naozaj veľkou škálou farieb, od bielej a čiernej až po zlatú, striebornú alebo zebru a koi. Vďaka šľachteniu je k dispozícii množstvo mutácií, ako napríklad skalár závojový alebo dlhoplutvá forma.

Prirodzeným biotopom skalára je Amazonka, kde sa vyskytuje vo voľne tečúcich sladkých vodách. Spravidla žije vo veľkých kŕdľoch, čo treba zohľadniť pri chove – mali by sme chovať aspoň šesť až osem rýb a prispôsobiť veľkosť akvária počtu rýb.

Pterophyllum scalare
Zdroj: depositphotos.com

Ako dlho žije skalár obyčajný (amazonský)?

Každého ašpirujúceho chovateľa skalárov poteší, že skalár je dlho žijúca ryba. V zajatí a pri dobrej starostlivosti sa skaláre môžu dožiť približne desiatich rokov, ale dĺžku ich života môže ovplyvniť už kvalita chovu, z ktorého ste ich kúpili.

Ako chovať skalára amazonského v akváriu?

Prvým krokom pri chove skalára by mal byť výber dostatočne veľkého akvária. Minimálna odporúčaná veľkosť je 120 cm na šírku a 50 cm na výšku (alebo 100 cm v prípade skalárov vysokých); ak sa rozhodnete chovať viac jedincov, je opäť dôležité prispôsobiť rozmery. S výškou akvária to však nepreháňajte, pretože by sa mohli zhoršiť svetelné podmienky.

Môžete ich chovať ako v rámci jedného druhu, tak aj s inými rybami, s výnimkou skutočne malých rýb, ktoré môžu loviť – z tohto dôvodu sa spoločný chov s neónkami a pávimi očkami veľmi neodporúča. Zároveň nezabudnite na dostatok úkrytov, kde sa môžu ukryť menšie ryby. Nie je veľmi vhodný chov s parmičkami štvorpruhými, ktoré často ničia plutvy skalárom okusovaním. Aby ste predišli agresii voči iným rybám počas obdobia trenia, nezabudnite ich v tom čase premiestniť do iného akvária.

Pokiaľ ide o ostatné podmienky, kvalita vody je veľmi dôležitá. Tá by mala mať teplotu približne 25 až 26 stupňov Celzia a pH 6 až 8, čo zvyčajne spĺňa voda z vodovodu. Na druhej strane, príliš kyslá voda môže viesť k nákaze krupičkou. Dávajte si pozor na príliš veľa chemikálií vo vode, na ktoré sú amazonské ryby citlivé. Chybu neurobíte, ak do akvária umiestnite dostatok rastlín, medzi ktoré sa ryby môžu ukryť alebo na ktoré môžu klásť vajíčka.

Skalár amazonský
Zdroj: depositphotos.com

Ako často kŕmiť skalárov amazonských?

Skaláre patria medzi dravce, takže ich môžete kŕmiť ako živým krmením, tak klasickými vločkovými krmivami. Môžete použiť aj mrazené krmivo, ale všeobecne platí, že skaláre uprednostňujú živú potravu. Mláďata by mali dostávať čisto živočíšnu stravu, aby sa správne vyvíjali a rástli.

Ako určiť pohlavie u skalára amazonského?

Ako už bolo spomenuté, samice a samce skalárov amazonských sa veľkosťou veľmi nelíšia. Poznávacím znakom sú močopohlavné bradavky počas obdobia trenia, ktoré sú u samíc hrubé a valcovité, zatiaľ čo u samcov sú špicaté.

Amazonská andelská ryba
Zdroj: depositphotos.com
5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *