| |

Vodné korytnačky a ich potreby

Vodna Korytnacka

Rozhodli ste sa Vašim deťom urobiť radosť a zaobstarať im domáceho maznáčika? Tak tento príspevok je určený práve pre Vás.

V prvom rade je nutné spomenúť, že sa Vaše deti s takýmto domácim maznáčikom príliš „nepohrajú“. Avšak je pravdou, že deti privediete starostí o zvieratko k zodpovednosti (ak im starosť o korytnačku plne zveríte). Ďalej by sme mali do budúcnosti počítať s tým, že sa korytnačka pri správnej starostlivosti dožíva aj 40 rokov , čo je úväzok na veľmi dlhú dobu.

A tiež by sme mali počítať s tým, že sa korytnačka pri svojom raste môže „dobrať“ aj ku 40 cm svojej dĺžky . Čo už nebude taká tá malá korytnačka pre deti. Ak si kúpite mláďa korytnačky vodné, počítajte s veľkosťou cca 3 cm (pre predstavu veľkosti asi päťdesiatkorunáka). A teraz už k tým technickým radám.

Akvárium nesmie byť malé

V prvom rade, aj keď je korytnačka malá, musíme zaistiť dostatočne veľké terárium pre vodné korytnačky.

Je potrebné, aby terárium malo dostatočne veľkú vodnú plochu. Tá by mala zaberať zhruba 2/3 celej plochy terária. Tak isto však je dôležitá aj súš. Čo sa týka veľkosti terária, ako takého, malo by mať dĺžku, ktorá predstavuje asi päťnásobok diaľky panciera korytnačky a šírka by mala mať asi tak trojnásobok panciera. Avšak ako náhradné riešenie je tiež možné si zaobstarať bežné akvárium, do ktorého vytvoríme korytnačke súš napríklad z veľkého kameňa alebo koreňa.

Nielen voda, ale aj súš

Avšak prechod z vody na súš by mal byť pozvoľný. Dno terária môžeme vyplniť pieskom alebo štrkom. Ale veľkosť štrku volíme tak, aby nám korytnačka neuviazla na dne terária a neutopila sa.

Z technického vybavenia korytnačka je potrebné v prvom rade vymenovať dostatočný výhrevný zdroj. Vykurovací zdroj je umiestnený nad teráriom a predstavujú ho buď vykurovacie žiarovky alebo viacspektrálne žiarovky. Ale pre začiatok nám môže poslúžiť aj obyčajná žiarovka, ktorú umiestnime do keramického kvetináča (tá nám splní úlohu tienidla a zároveň po vypnutí žiarovky udrží nejakú dobu načerpanú teplotu). Optimálna teplota v teráriu by mala byť 32 ºC. A čo sa týka dĺžky doby svietenia, táto by mala mať dĺžka cca 10 hodín.

Vodna Korytnacka
Zdroj: depositphotos.com

Udržujte čistotu

Tiež na riadnu čistotu korytnačka musíme dbať. Dnes už máme špeciálne navrhnuté filtrácie pre vodné nádrže so korytnačkami. Konštrukcia filtra umožňuje ľahké a bezpečné umiestnenie do nádrže a ich dostatočná kapacita zaisťuje kvalitnú filtráciu vody . Takýto filter nemusí byť úplne ponorený tak ako je to pri bežných akváriách. Je to z toho dôvodu, že v korytnačke je nízky vodný stĺpec.

Zvoľte pestrú stravu

Strava vodnej korytnačky by mala byť pestrá. Mladé korytnačky sa musia kŕmiť denne , a to najlepšie chudým hovädzím alebo kuracím mäsom. Bravčové mäso je však príliš tučné. S vekom sa postupne prechádza aj na rastlinnú stravu, ktorú môžeme ponúknuť v neobmedzenom množstve. Preto by ju mali mať neustále k dispozícii.

Rate this post

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *