| | |

Kajman okuliarnatý

Ste skúsený chovateľ a chceli by ste si zaobstarať naozaj netradičné zvieratko? Potom by sa vaším novým spoločníkom mohol stať exotický kajman okuliarnatý. Pozrime sa, čo je tento plaz zač a ako ho chovať.

Všeobecná charakteristika

Kajman okuliarnatý, známy aj ako kajman stredoamerický(Caiman crocodilus, známy aj pod starším názvom Caiman sclerops), dostal svoje meno podľa charakteristických hrebeňov medzi očami, ktoré pripomínajú okuliare. Je to stredne veľký plaz, s ktorým sa môžeme stretnúť v Južnej a Strednej Amerike. V dospelosti dorastá do dĺžky 2 až 2,5 metra, samice maximálne do 1,4 metra. Hoci mláďatá spoznáme podľa žltkastého sfarbenia so žltými škvrnami, po dosiahnutí dospelosti sa ich farba zmení na olivovo zelenú, ktorá im umožňuje dokonale splynúť s okolím.

Kajman stredoamerický
Zdroj: depositphotos.com

Potrava

Podobne ako krokodíl, aj kajman je mäsožravec. Jeho potravu tvoria najmä vodné bezstavovce, ako sú kôrovce a mäkkýše. Nepohrdne však ani larvami hmyzu, rybami, malými cicavcami ani plazmi a vodnými vtákmi. Keďže je kajman studenokrvný, môže prežiť pomerne dlhý čas bez prístupu k potrave.

Rozmnožovanie

K rozmnožovaniu dochádza začiatkom leta, teda od apríla do augusta. Samička si potom postaví hniezdo, do ktorého znesie 10 až 40 vajec. Napriek tomu, že kajmany netvoria stále páry (majú polygamný reprodukčný systém), na starostlivosti o ne sa podieľajú obaja rodičia. Hniezdo z prírodných materiálov postupne hnije, čím vzniká teplo, ktoré zohrieva vajíčka. Teplota je pomerne dôležitým faktorom – ak je nižšia, z vajíčok sa budú liahnuť samičky, ak je vyššia, budú sa liahnuť samčekovia.

Rodičia sa o svoje mláďatá starajú približne štyri mesiace po vyliahnutí. Úplne samostatné sú však až vo veku jeden a pol roka.

Chov

Vzhľadom na svoju veľkosť nie je kajman okuliarnatý veľmi vhodným domácim miláčikom do bytu alebo do rúk neskúseného chovateľa. Nielenže si chov vyžaduje špeciálne povolenie, ale aj pomerne veľký priestor. Hoci v zajatí dorastá maximálne do 2 metrov, potrebuje dostatočne priestranné akvárium a ideálne tiež skleník – vyžaduje celoročnú teplotu nad 25 stupňov Celzia.

Kajman obecný
Zdroj: depositphotos.com

Kde sa vyskytujú kajmany?

Kajman okuliarový pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Vyskytuje sa od južného Mexika po severnú Brazíliu. Vyskytuje sa však aj na Floride, Kube a ďalších karibských ostrovoch, kde bol umelo introdukovaný.

Caiman crocodilus
Zdroj: depositphotos.com

Koľko váži Kajman?

Hmotnosť zvieraťa závisí od jeho veľkosti, veku a pohlavia, ale vo všeobecnosti sa pohybuje od 7 do 40 kg v dospelosti. Boli však hlásené aj prípady s vyššou hmotnosťou.

Koľko rokov sa kajman dožíva?

Kajmany sú pomerne dlhoveké zvieratá – vo voľnej prírode sa dožívajú 30 až 40 rokov, čo je spôsobené najmä tým, že v dospelosti nemajú prakticky žiadnych prirodzených predátorov.
Kde žije kajman okuliarnatý?

Kajmany sa vyskytujú v sladkej vode, ako aj v mokradiach, ale v niektorých prípadoch aj v mierne slanej vode. Najčastejšie ide o pokojne tečúcu vodu s dostatočnou hĺbkou na ponorenie celého tela

Kde kúpiť kajmana a aká je jeho cena?

Kajman okuliarnatý sa dá kúpiť prostredníctvom inzerátov aj na teraristických burzách. Cena za mláďa sa zvyčajne pohybuje okolo 130 EUR.

Rozdiel medzi krokodílom a kajmanom

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o rovnaké zviera, medzi kajmanom a krokodílom je niekoľko zásadných rozdielov. Nielenže každý z nich patrí do inej čeľade, ale výrazne sa líšia aj anatómiou tela. Na prvý pohľad ich možno rozlíšiť podľa tvaru hlavy – zatiaľ čo ústa krokodíla pripomínajú písmeno U, ústa kajmana sú oveľa užšie a majú tvar písmena V. V neposlednom rade sa s krokodílmi môžeme stretnúť takmer na každom kontinente, zatiaľ čo kajmany sa prirodzene vyskytujú len v Južnej Amerike.

5/5 - (1 vote)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *