Pes vhodný k deťom: 7 najlepších psích plemien a ktorým sa radšej vyhnúť
Chceli by ste si zaobstarať psíka ? Váhate, či ide o vhodný krok vzhľadom na nízky vek vašich detí? Alebo vás snáď o obstaranie chlpatého kamaráta prosí priamo vaša ratolesť s prísľubom, že sa o maznáčika zodpovedne postará? V oboch prípadoch je nutné rozhodnutie starostlivo zvážiť. Rovnako dôležitý je aj výber konkrétneho psieho plemena. Pre uľahčenie vášho rozhodovania sme vybrali 7 psích plemien, ktoré sú vhodné na spolužitie s deťmi – od plienok až k dospelosti.
Obsah
Prečo premýšľať o výbere vhodného psieho plemena k deťom?
Trúfame si tvrdiť, že pokiaľ je pes priateľský a vycvičený, bude s deťmi vychádzať bez ohľadu na jeho rodový pôvod a zaradenie. Aj naprieč jednou psou rasou je možné naraziť na viacero psích pováh. Ak venujete psíkovi dostatočnú starostlivosť a čas pri výcviku, môžete si do rodiny zaobstarať akéhokoľvek psíka. Existujú však plemená, ktoré majú tendenciu byť priateľskejší a ich výcvik je spravidla jednoduchší. Na také plemená sa v článku zameriame.
Pes, ktorého zaobstaráte k deťom, by mal byť pokojnej povahy a všeličo vydržať. Nenechať sa podráždiť nekoordinovanými dotykmi malého dieťaťa a nevyštartovať, keď mu niekto siahne na jeho psiu hračku alebo na jedlo. Hoci je dôležité učiť deti, ako sa správne správať k zvieratám (neťahať za chvost, uši a pod.), od malého batoľaťa nemôžete očakávať, že sa k zvieraťu bude správať s najväčšou jemnosťou a vedomým rešpektom – samo sa základné pohyby ešte len učia. Bude sa k vášmu psíkovi správať skôr ako k štvornohému súrodencovi, bude sa ho snažiť objímať a prejavovať lásku tak, ako ju prejavuje vám. Váš pes musí mať tie najväčšie predpoklady na to, aby nemotorné zaobchádzanie zvládol a vnímal ich skôr ako hru, než ako provokáciu.
Otázky pri výbere vhodného psa k deťom
Či už máte deti alebo nie, obstaranie štvornohého miláčika by vždy malo prebehnúť až po starostlivej úvahe . Ak ste rodičom dieťaťa, ktoré si zo všetkého najviac na svete praje šteniatko av rámci vášho presviedčania vám nasľubuje hory bane – a teda aj to, že všetku starostlivosť o maznáčika obstará samo, rozhodne sa na to nespoliehajte. Starostlivosť o psa síce môže byť pre dieťa skvelým spôsobom, ako sa naučiť zodpovednosti a starostlivosti o živú bytosť, ale reálna zodpovednosť za maznáčika a jeho výcvik bude rovnako ležať na vašich pleciach. Samozrejme záleží aj na veku vášho dieťaťa. Ak máte doma teenagera, určite mu môžete prenechať viac zodpovednosti ako šesťročnému dieťaťu.
Ak ste rozhodnutí, že psíka v domácnosti chcete ako vy, tak celá vaša rodina, uistite sa, že ste si položili nasledujúce otázky a adekvátne ste na ne odpovedali:
- Netrpí niekto v rodine alergiou na psy?
- Stíhate s prehľadom starostlivosti o deti a máte kapacitu aj na plnohodnotnú starostlivosť o psíka?
- Aké náročné je dané plemeno na starostlivosť a výchovu? (Časovo aj finančne)
- Ako sú vaše deti staré? Znesie pes nemotorné pohyby batoľaťa? A znesie vaše dieťa vašu pozornosť roztrieštenú medzi neho a nového psíka?
- Chcete psíka pre seba alebo hlavne pre dieťa?
- Máte aj iných domácich miláčikov, s ktorými bude musieť pes vychádzať?
- Žijete v domčeku so záhradou alebo v malom byte? Akého veľkého psa si môžete dovoliť vzhľadom na zázemie, ktoré mu ste schopní poskytnúť?
Ako ste na otázky odpovedali? Prišli ste na nejaké prekážky, ktoré vám v obstaraní psa bránia? Alebo je všetko v poriadku a vy sa teraz môžete sústrediť na plemeno, ktoré je vhodné k deťom? S vedomím vašich odpovedí si teraz poďme prejsť konkrétne psie plemená s tými najlepšími predpokladmi pre pohodové spolužitie s deťmi.
7 psích plemien vhodných k deťom
1. Zlatý retriever
Zlatý retriever je obľúbeným plemenom takmer do každej situácie. Toto plemeno je voľbou číslo jedna napríklad aj ku koňom , oddane asistuje nevidiacim a perfektne padne do rodiny plnej detí. Zlatí retrievery sú sebavedomí, inteligentní a veľmi priateľskí ako k ľuďom, tak k ostatným zvieratám. Vďaka svojej inteligencii sa učia nové veci veľmi rýchlo a to vám výrazne zjednoduší ich výcvik. Pokiaľ venujete výcviku zlatého retrievera dostatok času, môžete si vychovať úplne oddaného, na slovo poslušného parťáka. Retrievery sú navyše veľmi trpezliví, čo z nich robí perfektných kamošov aj pre tie najmenšie deti. Zlatí retrieveri bývajú veľmi energickí a radi sa hrajú, čo vaše deti určite ocenia, ale pokiaľ nemáte pre psíka dostatočne veľké zázemie (ideálne dom so záhradou), vyberajte radšej menšie – viac gaučové plemená. Starostlivosť si potom vyžaduje aj ich dlhšia zlatá srsť.
2. Labradorský retriever
Labradorský retriever disponuje podobnými vlastnosťami ako retriever zlatý. Je nadmieru priateľský, inteligentný a trpezlivý. Vaše deti si určite obľúbia jeho energickú a hravú povahu, ktorú najlepšie uplatnia v aktívne založenej rodine s veľkým zázemím. V porovnaní so zlatým retrieverom je labrador menej náročný na starostlivosť o srsť, čo oceníte predovšetkým pri spolužití v byte. Pelichat ale môže rovnako, ako každé iné plemeno a tak sa vyčesávaniu labradora aj tak nevyhnete.
Labrador je označovaný za „psiu smetiaku“. Sníva v podstate čokoľvek mu dáte. Nevyhýba sa ani ovociu a zelenine. S chuťou si dá granule, burta ale aj uhorku alebo jablko. Má sklon k obezite a následne môže trpieť bolesťou a chorobami bedrových kĺbov. Ak si takého psa zaobstaráte k deťom, dbajte na to, aby mu nepodstrkovali nevhodné maškrty, ktoré by mu mohli ublížiť.
3. Írsky seter
Írsky seter je pes krásny, elegantný a veľmi temperamentný. Je tiež hravý a vie byť veľmi oddaným spoločníkom. Vďaka tomu, že do jeho vlastností nepatrí agresivita, je skvelým plemenom k deťom aj iným zvieratám. Pokiaľ si írskeho setra zaobstaráte, počítajte s tým, že bude vyžadovať každodenné venčenie (to samozrejme potrebujú všetci psy, avšak seter to má trochu inak). Pokiaľ si predstavujete koliesko okolo paneláka, rýchlo naň zabudnite. Írsky seter bude potrebovať dlhé prechádzky, napríklad aj niekoľko kilometrov denne. Ideálne riešenie v prípade, že máte doma lenivé pubertiaky, ktoré nemôžete dostať od počítača či tabletu. V prírode však dávajte pozor, či sa v okolí neobjaví divoká zver. Potom by sa mohli prejaviť lovecké inštinkty tohto plemena a vás by čakalo náročné „naháňanie“ psa, ktorý razom aj napriek dobrej výchove stratí rozum a pobeží za „škodnú“. Írsky seter je veľmi radostný a hravý pes, preto je ideálny aj k menším deťom. Pri hrách na záhrade im bude verným parťákom. Dievčatká určite ocenia možnosť vyčesávať setrovi srsť, ktorá je dlhšia, lesklá, odolná voči vode a má krásnu mahagónovú farbu.
4. Maďarský stavač krátkosrstý
Veľmi podobným typom psa, ako je írsky seter, je aj maďarský krátkosrstý stavač . Títo psi sú veľmi živí, hraví a veselí. Majú veľkú chuť do života a neznášajú dlhodobé zaháľanie na gauči. Ak si maďarského stavača zaobstaráte, počítajte s veľkým výdajom svojej energie, či už budete chodiť na dlhé prechádzky, alebo s ním dokonca behať. Vhodnejšie ako do bytu je na záhradu, kde môže celé hodiny veselo vyvádzať s vašimi deťmi.
K deťom je maďarský stavač veľmi vhodný. Jeho povaha je prítulná, ale neznáša hrubé zaobchádzanie. U maličkých detí preto dbajte na to, aby psa neťahali, neštípali alebo sa iným spôsobom nepokúšali o hru, ktorú by pes nemusel prijať. Je to ale skôr iba kvôli tomu, aby si potom od detí zbytočne nedržal odstup. Maďarský stavač nevie byť agresívny, takže sa nemusíte báť, že by na dieťa zaútočil. (Samozrejme každý pes je iný a nikto vám nezaručí, že nemôže dôjsť k výnimke. Sú psy, ktorí aj napriek bolesť na dieťa nezaútočia, ale sú aj takí, ktorí sa oženú a “cvaknú”. Nehryzú, ale ich varovné stlačenie aj tak môže bolieť a dieťa vystrašiť).
5. Border kólia
Border kólia sú v súčasnej dobe pomerne populárne psy. Hodí sa ako do bytu, tak do domu so záhradou. Vhodné sú k deťom aj k ostatným zvieratám, avšak len za predpokladu, že dostali tú správnu výchovu. Border kólia je vhodné kupovať od šteňaťa, socializovať ich a od malička učiť spoločnosti detí i ostatných zvierat. Jedná sa o psa pastierskeho a tzv. „naháňače“. Preto mu bude dobre na farme alebo na statku. Jeho pastierske vlohy ale môžu byť aj nevýhodou. Pokiaľ mu včas neukážete, kde je jeho miesto, môže začať naháňať vaše deti, alebo ostatné zvieratá v domácnosti. Border kólia bude náročná na váš čas – bude sa chcieť hrať, venčiť, hádzať hračky a aportovať. Vďaka tomu ale môže byť skvelým spoločníkom vašim deťom, ktoré budú mať čas sa mu viac venovať, vyvádzať s ním a učiť ho „psie kusy“. Borderák vám bude skvelým spoločníkom aj na dlhé prechádzky po lese, alebo pri behaní. Je síce náročnejšie ukázať mu, kde sú jeho hranice, ale o to viac radosti vám potom spolužitie s ním prinesie.
6. Bígl
Pre tých, ktorí dávajú prednosť menším psím plemenám , je vhodný napríklad bígl . Bígl je menší hravý pes, ktorý je ideálny do aktívnej rodiny, napríklad aj s malými deťmi. Títo psi milujú ľudí a pokiaľ si ho dobre vychováte a zároveň poučíte deti, ako so psom jednať a čo mu nerobiť, nájdu v ňom dokonalého parťáka pre svoje hry, výlety i váľanie na gauči. Biglovia milujú aj jedlo. Sú schopní sa kvôli nemu naučiť napríklad aj cirkusové kúsky. Vaše deti tak môžu tráviť dlhé hodiny, kedy budú bígla učiť novým kúskom za maškrty.
Vzhľadom na to, že bíglovia boli vychovávaní vo svorkách, robí im väčšia spoločnosť dobre. Skvele sa naučia vychádzať s ďalšími psami alebo inými zvieratami. Zaobstarať si ich môžete pokojne aj ku mačkám. Ovšem pozor – provokáciu susedových mačiek tolerovať nebudú.
7. Nemecký boxer
Ak hľadáte plemeno vhodné aj k tým najmenším deťom, neexistuje lepší, než nemecký boxer . Títo psi milujú spoločnosť a deti obzvlášť. Dokážu s nimi hodiny vyvádzať. Boxeri sú všeobecne hravé plemeno av rodinnom kruhu sú maximálne šťastní. Pokiaľ si boxera zaobstaráte, pripravte sa na to, že také bláznivé nápady, aké môže tento pes mať, ste ešte nezažili.
Boxer bude milovať hry s deťmi doma aj v prírode. Vhodný je ale aj k tým najmenším.
Nemecký boxer totiž vie byť doslova „opatrovateľka“. K malým deťom sa chová ako baránok, nechá si od nich páčiť skoro všetko a málokedy sa stane, že by sa po dieťati ohnal. Pokiaľ sa mu niečo nepáči, varuje tichým ale dôrazným zavrčením a pokiaľ provokatér neprestane, boxer sa jednoducho zdvihne a odíde. Pokiaľ si domov prinesiete bábätko, očakávajte, že ho boxer bude neustále strážiť, oňuchávať a kontrolovať. Bude ho zaujímať, čo je to za podivného tvorčeka, ktorý plače, fajká a smeje sa. Reagovať bude možno aj ňuchaním ňufáka a pobádaním k hre, alebo vrtením chvosta. U spiaceho bábätka sa najskôr uloží a bude ho verne strážiť, kým sa nevrátite.
Psy, ktoré k deťom nepatria
Aj keď v nás veľké psie plemená môžu vyvolávať obavy (veľký zlý pes), ak hľadáte psie plemená k deťom , tie veľké patria medzi tie vhodnejšie. Malé psy sú totiž značne nervózne, nemajú dostatok trpezlivosti a často sa „oženú“. Aj na dospelého môžu reagovať stlačením zúbky, ktoré môže bolieť. Dieťa sa navyše ľahko vydesí. Malého psa teda k deťom radšej nekupujte.
K deťom by ste nemali vyberať ani psa, ktorý môže mať sklony k agresivite, byť úzkostný alebo bojazlivý – svoj strach môže riešiť výpadom proti slabšiemu – teda dieťaťu. Do rodín s malými deťmi sa neodporúčajú predovšetkým jazvečíky, čivavy, Jack Russell teriéri a teriéri všeobecne. Z veľkých plemien by ste si potom mali radšej rozmyslieť nemeckého ovčiaka, bulmastifa, rotvajlera alebo huskyho. K deťom by sme určite neodporučili ani bitbuly a bulteriéry, dobermany, akita inu a kríženca vlkov so psami.
Záver: Vhodné plemeno k dieťaťu a hodné dieťa k psíkovi
Či už si vyberiete akékoľvek psie plemeno, nezabúdajte na dve dôležité veci. Jednak na riadny výcvik psíka , ale zároveň aj vhodnú výchovu dieťaťa voči zvieraťu. Pokiaľ sa dieťa k psovi správa správnym spôsobom, nemusíte sa obávať útoku ani u menej vhodných plemien. Naopak aj ten najtrpezlivejší pes môže stratiť súdnosť a „usmerniť“ vaše dieťa, pokiaľ mu bude opakovane ubližovať. Pamätajte preto na jedno základné pravidlo – nikdy nenechávajte deti so psom samotné.
Dobrý článok a súhlas so všetkým,
len ste zabudli na jedno úžasné plemeno vhodné k deťom. Nemá v sebe štipku agresie, je max. inteligentný, nenáročný na výcvik, potrebuje veľa lásky a neustály kontakt s rodinou, veľmi dobre vychádza s ostatnými psami, aj akýmikoľvek zvieratkami v rodine, aj na dvore/ulici. Neplatí naň „tvrdá ruka“, ale láskavosťou a jasne vymedzenými pravidlami získate v ňom úžasného spoločníka.
Bobtail (staroanglický ovčiak) je veľké plemeno, potrebuje dostatok pohybu aj priestoru.
Pri rozhodovaní či si bobtaila kúpiť, alebo nie, treba zvážiť, či zvládnete starostlivosť o jeho srsť – zaberie to veľa času, trpezlivosti a v nemalej miere aj financie. Niektorí majitelia tento „problém“ riešia ostrihaním, ale vtedy bobtail prestáva byť bobtailom.