|

Ako na cestovanie so psom?

S príchodom nového štvornohého kamaráta sa toho veľmi zmení. Veľa vecí sa ale rozhodne nemusíte vzdávať, pretože sa dajú bez problémov vykonávať spoločne. Aj cestovanie so psom je nielen možné, ale aj ľahké. Pozrite sa, aké možnosti sa vám ponúkajú a na čo sa pripraviť.

Na čo dať pri cestovaní so psom pozor?

Len málokto sa vydá na akúkoľvek cestu bez toho, aby ju dopredu aspoň trochu nenaplánoval. Pri cestovaní so psom je plánovanie nutnosť a rozhodne sa neoplatí ich podceňovať. Je veľa vecí, ktoré musíte brať do úvahy. Cestovanie so psom musí byť ako pre vášho maznáčika, tak pre všetkých prípadných spolucestujúcich pohodlné, bezpečné a musia pri ňom byť dodržiavané všetky pravidlá, normy a nariadenia. Rôzne veci sa môžu líšiť podľa toho čím cestujete, ako dlho cestujete a predovšetkým kde a kam cestujete. Ak sa nemôžete rozhodnúť, aký dopravný prostriedok na cestovanie so psom zvoliť, pozrite sa najskôr, aké úskalia ktorý spôsob cestovania ponúka. Ľahšie sa potom rozhodnete, čo je pre vás aj vášho psa najlepšie.

Bezpečnosť prepravovania psov

Či už cestujete so psom akýmkoľvek dopravným prostriedkom, vždy si zistite, aké pre danú prepravu platia pravidlá. Dopravné spoločnosti majú vždy jasné nariadenia, ktoré určujú, ako na cestovanie so psom. Tieto nariadenia sa môžu líšiť nielen podľa dopravcu, ale predovšetkým podľa krajiny a miesta, kam cestujete. Dodržiavanie pravidiel je ale len jeden z dôvodov, prečo bezpečnosť prepravovania psov nepodceniť. Predovšetkým ide o to, aby pri cestovaní nedošlo k ohrozeniu zdravia či života vášho maznáčika, ani nikoho iného. V odsekoch o niečo nižšie vám poradíme, ako bezpečne cestovať so psíkom v rôznych dopravných prostriedkoch a na čo si vždy musíte dať pozor.

Prečítajte si tiež: Vyberáme postroj pre psa

Pozor na prehriatie

Prehriatie je veľký problém najmä pri cestovaní so psom v aute počas horúcich letných dní. Ani nie tak pri samotnej jazde, kedy beží klimatizácia alebo sa vetrá cez okienka. Ale vo chvíli, keď auto zastavíte a necháte ho chvíľu na slnku, môže sa teplota v ňom vyšplhať až na 70 ° C! Pootvorenie bočných okienok vzduch vo vnútri auta ochladí len minimálne. Ak už musíte psíka vo vnútri auta nechať, zaparkujte auto v tieni mimo dosahu priameho slnka. Okienka rozhodne stiahnite a hlavne dobu, kedy je pes v aute, skráťte na čo najnutnejšie minimum. Nepodceňujte toto nebezpečenstvo, aj malá chvíľka v takom aute môže byť pre vášho psa život ohrozujúca.

Cestovanie so psom autom

Pozor na cestovnú nevoľnosť

Kinetóza čiže cestovná nevoľnosť u psov je podobná tej, ktorú zažívajú pri cestovaní ľudia. Prejavy môžu byť mierne alebo ťažšie a tiež príčin môže byť niekoľko. Že psovi jazda autom nerobí dobre spoznáte podľa zrýchleného dychu, výraznejšieho slinenia či zívania, nepokojného správania, dávenia až zvracania. Niektorí psíkovia cestovanie jednoducho „len“ nemajú radi. Je dobré, pokiaľ môžete psa navyknúť na jazdu v aute už od malička. Začnite krátkymi vzdialenosťami a ak je to možné, buďte pri jazde pri ňom a ukľudňujte ho. Po ceste mu dajte maškrtu a pochváľte ho. Psík by mal cestovať s prázdnym žalúdkom av aute by nemal byť žiadny zdroj silného zápachu (cigaretový dym, vôňa do auta). Čerstvý vzduch nevoľnosť mierni, nechajte preto psovi vždy trochu pootvorené okienko. Vážnejšie príznaky kinetózy konzultujte s veterinárom. Existujú lieky, ktoré cestovnú nevoľnosť u psov potláčajú, tie ale používajte len v najkrajnejšom prípade, nie sú pre psí organizmus prirodzené.

Pohodlie predovšetkým

Väčšina psov nemá rada výrazné zmeny a pokiaľ je pre nich niečo úplne nové, stresuje ich to. Ak váš pes nie je na cestovanie zvyknutý, je nutné počítať s tým, že z neho môže byť nervózny a snažte sa mu preto akokoľvek spríjemniť cestu. Možnosti sa samozrejme líšia podľa toho, akým dopravným prostriedkom cestujete. Pri jazde autom môžete podľa potreby kedykoľvek zastaviť, urobiť si kratšiu prechádzku a potom zase pokračovať v jazde. Zatiaľ čo v autobuse, vlaku či lietadle sa príliš voľne pohybovať nemôžete. Tieto dopravné prostriedky navyše často mávajú pomerne prísne nariadenia prepravy zvierat, kvôli ktorým môže byť cestovanie pre vášho psa značne nepríjemné. Niektoré letecké spoločnosti napríklad neumožňujú mať psa pri sebe. Ten musí cestovať v batožinovom priestore, a to je nielen stresujúce, ale môže byť aj nebezpečné. Pri plánovaní dovolenky so psom berte ohľady aj na jeho pohodlie a dajte prednosť spôsobu, ktorý pre neho bude najpríjemnejší.

Spôsoby cestovania so psom

Čo sa týka možností a spôsobov, cestovanie so psom sa nijako nelíši od toho bez nich. Cestovať so svojim domácim miláčikom môžete autom, autobusom, vlakom, lietadlom i loďou. Každý z týchto spôsobov cestovania so psom má svoje klady aj zápory. Zo všetkého najdôležitejšie ale je, aby sa psík počas cesty cítil dobre, aby mu nehrozilo žiadne nebezpečenstvo či aby pes neohrozoval svoje okolie a tiež aby ste dodržali všetky nariadenia a pokyny, ktoré sú s prepravou psíka spojené. Cestovanie so psom je nutné dopredu dostatočne premyslieť, najmä ak sa hodláte vydať za hranice. Pokiaľ necestujete vlastným autom, bude potrebné si zistiť, aké pravidlá pre prepravu platia u ktorého dopravcu. V nasledujúcom prehľade vám podrobne predstavíme jednotlivé spôsoby cestovania so psom. Pozrieme sa, aké sú ich výhody, nevýhody a čo si musíte dopredu zistiť a zaistiť. Plánovanie spoločných výletov a dovolenky potom pre vás bude oveľa jednoduchšie.

Ako cestovať so psom

Cestovanie autom

Pri tomto spôsobe cestovania so psom je dôležité zaistiť psíkovi dostatok pohodlia a riadiť sa platnými zákonmi. Ak cestujete do zahraničia, starostlivo si zistite, aké všetky dokumenty psík musí mať pre prekročenie hraníc a akým spôsobom ho možno v aute prepravovať. Bezpečné pripútanie a zaistenie ochráni nielen psa, ale aj všetkých ďalších cestujúcich v aute. Voľne sa pohybujúci pes môže odpútať vodičovu pozornosť a spôsobiť autonehodu. A v jej prípade je bezpečné zaistenie psíka najlepší spôsob, ako ho ochrániť pred vážnym poranením. Spôsobov, ako psa bezpečne prepravovať autom je hneď niekoľko:

Špeciálny postroj na cestovanie so psom v aute

Tento postroj sa jednoducho pripne k bezpečnostnému pásu a psíka tak dostatočne zaistí. Je to lacný a najčastejší spôsob, postroj je možné navyše využiť aj na krátku chvíľu pri venčení.

Psie autosedačka

Jedná sa o cestovný pelech pre psov, ktorý chráni nielen ich, ale aj sedačku pred ušpinením. Niektoré psie autosedačky sa dajú použiť aj mimo auta ako cestovná taška pre psov. Samotná autosedačka je pripevnená k sedačke pomocou pásov, pes sa v nej ale pohybuje úplne voľne.

Cestovná taška

Cestovné tašky sú veľmi užitočné pri cestovaní so psom. Psy sa v nich dajú vonku prenášať v prípade náročných terénov alebo dlhších ciest. Pokiaľ je pes v cestovnej taške v aute, je tým ochránený predovšetkým poťah autosedačiek a do istej miery tým znemožníte psíkovi, aby sa v aute pohyboval podľa ľubovôle.

Mreža alebo sieť na oddelenie batožinového priestoru

Slúži na zatarasenie batožinového priestoru so psom, ktorý sa tak nemôže dostať do priestoru s cestujúcimi. Jeho pohyb ale nie je nijako obmedzený, pes sa v batožinovom priestore môže pohybovať úplne voľne.

Prepravný box

Umiestňuje sa do batožinového priestoru a psa nielen obmedzuje v pohybe, ale zároveň mu poskytuje lepšiu ochranu v prípade prudšieho brzdenia či nárazu. Voľte vždy dostatočne priestorný box, aby v ňom mal pes čo najviac pohodlia a miesta. Najlepšia prepravka a box pre psa podľa nášho dôkladného testu.

Psie príves

Prívesný vozík je najdrahší, ale zároveň najbezpečnejší variant na cestovanie so psom v aute, vyplatí sa však skôr u veľkých plemien či pri prepravovaní viacerých psov naraz. Tieto psie prívesy môžu slúžiť aj ako koterce.

Cestovanie so psom autobusom alebo vlakom

Vopred si zistite, aké spoje akého dopravcu budete asi využívať a naštudujte si jeho konkrétne prepravné podmienky. Nezabudnite sa tiež pozrieť, koľko vás bude cestovanie so psom stáť. Niektorí dopravcovia umožňujú vo svojich prostriedkoch prepravu menších psíkov v boxe či taške, a to úplne bez poplatku. Iní dopravcovia oproti tomu na svoju palubu nevezmú psíka, ktorý je väčší ako nimi stanovené rozmery. Psy musia mať pri pohybe mimo boxu či tašky takmer vždy nasadený náhubok. Počítajte s tým a skúste naňho psa zvyknúť ešte pred tým, než s ním do autobusu či vlaku nastúpite. Pred cestou psíka vyvenčite, podľa dĺžky cesty so sebou vezmite aj dostatok vody a tiež nejaké maškrty. Je dobré, pokiaľ už pes zvláda aspoň základné povely. Najlepšie miesto pre psa je pri vašich nohách. Všímajte si tiež to, či neprekáža ostatným cestujúcim a snažte sa byť ohľaduplní aj k druhým.

Prečítajte si tiež: Ako vybrať náhubok pre psa

Cestovanie so psom vlakom

Cestovanie lietadlom

Zistite si predovšetkým, akým spôsobom môžete svojho psa lietadlom prepravovať. Tieto podmienky má každá letecká spoločnosť odlišné. Niektoré prepravu psov neumožňujú, iné umožňujú vziať si psa so sebou na palubu a iné vyžadujú, aby cestoval v nákladnom priestore. Aj cena za prepravu psíka lietadlom sa môže výrazne líšiť. Zaobstarajte psíkovi dostatočne priestranný prepravný box – pozor, to, ako box musí vyzerať, tiež určuje konkrétna letecká spoločnosť. Je dobré, pokiaľ je pes na cestovanie v boxe zvyknutý. Najlepší prepravný box pre psa do lietadla nájdete v našom článku. Na upokojenie mu do neho dajte jeho obľúbenú hračku a kus oblečenia s vašim pachom. Misku na vodu kúpte takú, ktorá sa dá umiestniť na dvierka boxu, aby do nej pes nešliapol alebo nespadol. Rozhodne sa neodporúča dávať zvieraťu na upokojenie sedatíva či iné tíšiace prostriedky. Niektoré spoločnosti to dokonca vyložene zakazujú. V neposlednom rade si zistite, čo všetko potrebujete na prepravu psa do cieľovej destinácie.

Cestovanie loďou

Premýšľate, či vziať psa so sebou na plavbu loďou? Je to rozhodne možné, ale musíte si dať pozor na pár vecí. Podľa toho, aký dopravný prostriedok zvolíte, sa vopred pripravte. Budete cestovať s lodnou spoločnosťou? Zistite si, aké podmienky na cestovanie so psom majú a riaďte sa nimi. Niekedy musia byť psy v batožinovom priestore, inokedy sa môžu voľne pohybovať po palube. Väčšinou však iba na vodítku. Rovnako ako u ľudí sa aj u psov môže prejaviť morská choroba. Ak sa chystáte na dlhší pobyt na vode, zistite si najskôr, ako psíkovi voda sedí. Vezmite ho na malú plavbu po rieke a sledujte jeho reakcie. Väčšina psov si ale na hojdanie lode pomerne rýchlo zvykne a pobyt si užíva. Pes by mal vedieť dobre plávať a je dôležité, aby zvládal aspoň základné povely a dobre vás počúval. A nezabudnite psovi zaobstarať záchrannú vestu.

Cestovanie so psom do zahraničia

Vždy, keď navštevujete cudziu krajinu, je dobré si vopred zistiť, aké predpisy tam platia, aby ste sa vyhli problémom. Pri cestovaní so psom to potom platí obzvlášť. Užitočné informácie a rady nájdete napríklad na stránkach Štátnej veterinárnej správy Českej republiky či na stránkach veľvyslanectva danej krajiny. Pokiaľ nenájdete všetko potrebné tu, nezostáva než sa opýtať telefonicky. Pýtajte sa aj na skúsenosti iných, ktorí so svojim psom už do zahraničia cestovali. Majte ale na pamäti, že pravidlá sa môžu meniť a dbajte teda na to, aby ste mali čo najaktuálnejšie informácie. Nepodceňujte prípravu cestovania so psom do zahraničia. Môže sa vám tiež stať, že vás do danej krajiny jednoducho nepustia, prípadne zaplatíte vysokú pokutu. Aj samotná príprava ale niečo stojí kvôli poplatkom za očkovanie a vybavenie všetkého potrebného. Zvlášť preto je dobré všetko si dopredu premyslieť, aby ste poznali všetky výhody a nevýhody cestovania so psom do zahraničia a boli na všetko pripravení.

Cestovanie so šteniatkom alebo s viacerými psami

Cestovanie so šteniatkom je možné iba vtedy, ak je šteňa staršie ako 12 týždňov alebo pokiaľ s ním cestuje aj jeho preukázateľná matka. Šteňatá do 12 týždňov nemusia byť očkované proti besnote, pokiaľ majú cestovný pas a neprišli do styku s voľne žijúcimi zvieratami. Čo sa týka množstva, je umožnené cestovať s maximálne 5 psami naraz. Výnimkou je účasť v súťaži, na výstave či inej akcii, v takom prípade ale so sebou musíte mať potvrdenú prihlášku. Ak potrebuje prepraviť väčší počet psov, musíte si od veterinára nechať vystaviť osvedčenie, že psom bolo 48 hodín pred cestou vykonané klinické vyšetrenie a že sú v dobrom zdravotnom stave. Tieto nariadenia pre cestovanie so psami sa vám možno zdajú príliš prísne a zbytočné. Vznikla však ako prostriedok na boj s nelegálnym obchodovaním so psami a majú teda svoj jasný význam. Ak budete dodržiavať všetko, čo máte, nemusíte sa ničoho obávať.

Prečítajte si tiež:
7 vecí, ktoré by mala obsahovať výbava pre šteňa

Cestovanie so psom po Európskej únii

Pri cestovaní so psom na Slovensko, do Nemecka, Rakúska, Poľska a ďalších krajín v Európskej únii platia jednotné pravidlá. Ich presné znenie nájdete tu . Niektoré krajiny si ale môžu tieto pravidlá ešte doplniť o vlastné nariadenia, preto sa aj pri cestovaní po EÚ radšej vopred informujte, čo platí v danej krajine. Predovšetkým si však musíte zaistiť tieto náležitosti:

Označenie psa

Pes by mal byť najlepšie očipovaný čipom spĺňajúcim normy ISO 11784 a ISO 11785. V prípade, že má pes čip, ktorý tieto normy nespĺňa, je jeho majiteľ povinný zaistiť zodpovedajúce čítacie zariadenie. Čipom nemusí byť označenie psy, ktorí boli označení tetovaním, a to pred 3. júlom 2011 a za predpokladu, že je tetovanie jasne čitateľné. Pes musí byť očipovaný ešte pred očkovaním proti besnote a tiež pred vydaním cestovného pasu.

Cestovný pas pre psa

Bez pasu je cestovanie so psom do zahraničia takmer nemožné a je dobré ho nechať psovi vystaviť čo najskôr. Európsky cestovný pas pre psa platí vo všetkých členských štátoch Európskej únie a pas vám vydá registrovaný veterinár, tu je ich zoznam . V cestovnom pase pre psa je tiež uvedená aj osoba, najčastejšie majiteľ, ktorá psa pri cestovaní sprevádza. Pokiaľ s ním necestuje majiteľ, musí mať psí sprievod od majiteľa písomné splnomocnenie. Poplatok za pas sa pohybuje okolo 500 Sk.

Očkovanie proti besnote

Šteňa staršie ako 12 týždňov musí byť očkované proti besnote. Prvé očkovanie ale nadobúda platnosť až po 21 dňoch, buďte si teda istí, že necestujete do zahraničia skôr. Preočkovanie je platné iba vtedy, ak bolo vykonané ešte v dobe platnosti predchádzajúceho očkovania. V takom prípade je možné cestovať so psom hneď po vykonaní očkovania. Pozor, niektoré krajiny môžu mať na očkovanie ďalšie požiadavky, napríklad neuznávajú očkovania vykonané niektorými látkami a pod.

Odčervenie

Toto nariadenie neplatí vo všetkých krajinách, niektoré ich ale vyžadujú (Fínsko, Írsko, Švédsko, Veľká Británia). Odčervenie musí byť vykonané najviac 2 dni pred cestou a potvrdenie o ňom musí mať majiteľ psa pri sebe. Niektoré krajiny dokonca požadujú, aby boli informácie o odčervení uvedené v pase psa a musí tu byť uvedený ošetrujúci veterinár, dátum a hodina ošetrenia, presný názov prípravku a jeho výrobca.

Cestovný pas pre psov

Cestovanie so psom mimo Európskej únie

V prípade cestovania so psom do tzv. tretích krajín je nutné dodržať podmienky, ktoré stanovila veterinárna autorita danej krajiny. Tie sa môžu veľmi líšiť a preto si podrobne naštudujte, čo ktorá krajina vyžaduje. Nezabudnite, že za tretiu krajinu je momentálne považovaná aj Veľká Británia, takže sa pri cestovaní do Anglicka už nemôžete riadiť pravidlami platnými pre EÚ. Ďalej si tiež dajte pozor na to, cez aké krajiny budete cestovať. Aj v prípade, že niektorou krajinou len prechádzate, budete musieť dodržať jej nariadenie. Špecifické pravidlá platia aj pri návrate z tretej krajiny, ich znenie nájdete tu . V prípade, že so psom cestujete do exotických krajín, oplatí sa psa očkovať aj nad rámec svojich povinností. Zistite si, aké zdravotné riziká naň v danej krajine čakajú či akí parazity sú tam bežní. Prevencia je vždy lepšia ako riešenie následkov.

Cestovné poistenie psa

Bohužiaľ ani psom sa úrazy či iné komplikácie na dovolenkách nevyhýbajú. Okrem toho sa môže stať, že váš pes v zahraničí spôsobí škodu alebo ujmu na zdraví niekomu inému. Je preto dobré zaobstarať aj jemu cestovné poistenie. Cestovné poistenie psa, mačky a ďalších domácich maznáčikov vám ponúkne hneď niekoľko poisťovní. Niektoré z nich navyše umožňujú dojednanie poistenia on-line, takže ak by ste naň zabudli, stihnete ho dojednať ešte po ceste. U niektorých poisťovní je cestovné poistenie psa iba dodatkovou službou k základnému cestovnému poisteniu . Zistite si predovšetkým výšku limitu plnenia a tiež, na čo všetko sa poistenie vzťahuje. Niektorá hradí nielen veterinárnu starostlivosť v zahraničí, ale aj prípadné škody spôsobené psom pri pobyte alebo počas dopravy v zahraničí alebo tiež prípadný pobyt v útulku, pokiaľ sa majitelia o psa nemôžu postarať z dôvodu vlastnej choroby.

Psie hotely

Máte pocit, že je cestovanie so psom príliš náročné a že ho vy alebo váš maznáčik jednoducho nezvládnete? Ak nemáte možnosť cestovať tak, aby ste so sebou mohli svojho psa vziať, nezúfajte, stále sa vám ponúka niekoľko možností. Ideálne samozrejme je, ak môže psa postrážiť niekto, s kým sa dobre poznajú. Ak to nejde, skúste zvážiť psí hotel, kde sa o vášho psa dobre postarajú. Okrem kŕmenia psy tiež venčia a zaisťujú im aj zábavu a ďalšiu potrebnú starostlivosť. Niektoré psie hotely ponúkajú samostatné izby, iné umožňujú pobyt psom iba vo väčších miestnostiach spolu s ďalšími obyvateľmi. Drahšie psie hotely poskytujú psíkom nadštandardnú starostlivosť a starajú sa aj o ich srsť, labky či pazúriky, alebo vám dokonca umožnia svojho psa skontrolovať a pozdraviť cez video hovor. Nechať svojho psíka u cudzích ľudí môže byť ťažké, cestovanie by pre neho ale mohlo byť oveľa viac stresujúce. Zvážte, čo je pre vás oboch najlepšie.

TOP 5 produktov pre cestovanie so psom (2021)

recenze
Lékárnička pro psy PremiumLékárnička pro psy Premium
Komplexní souprava pro první pomoc, obsahuje 38 kusů v úložném vaku, který lze snadno zavěsit a přehledně uspořádané úložné prostory. Obsahuje také návodu s užitečnými radami.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Schody pro psy StepwaySchody pro psy Stepway
Praktická pomůcka při nastupování a vystupování z auta. Schody jsou stabilní a protiskluzové a vybavené odnímatelným a pratelným potahem. Snadno se instalují.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Rampa pro psy Kleinmetall DogWalk3Rampa pro psy Kleinmetall DogWalk3
Certifikovaná teleskopická rampa, kterou je možné k sobě složit až 3×. Vyrobená ze zesíleného plastu a eloxovaného hliníku, je velmi skladná a určená pro pro psy do 85 kg.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Sáčky na psí exkrementy Earth RatedSáčky na psí exkrementy Earth Rated
Sáčky na exkrementy s vůní levandule v praktickém balení, díky kterému je budete mít i při cestování po ruce vždy, když bude potřeba. Balení obsahuje 21 rolí po 15 sáčcích.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
Košík na kolo Aumüller MaxiKošík na kolo Aumüller Maxi
Košík s uchycením na rám je ideální pro delší cestování se psem na kole. Je stabilní, vhodný i pro těžší psy, vyroben z vrbového proutí, s měkkou vložkou a ochrannou mřížkou.
Přejít do obchoduRecenze obchodu
1/5 - (1 vote)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *